شربت زعفران

شربت زعفران

شربت زعفران و گلاب

شاید یکی از قدیمی ترین و فرح بخش ترین شربت هایی که به یاد داریم ، شربت گلاب و زعفران باشد ، مخصوصا مادربزرگ هایمان همیشه این شربت را درست می کردند و جدی جدی چقدر هم می چسبید در هوای گرم..

اکثر افراد طعم زعفران را می پسندند بنابراین شربت زعفران نیز مورد پسند اکثر افراد قرار خواهد گرفت، شما می توانید این شربت را به آسانی و در کوتاه ترین زمان و با ساده ترین مواد در منزل درست نمایید و از خواص بی شمار آن بهره مند گردید به طور کلی این شربت دارای طبعی گرم می باشد و اگر مقداری عرق بید میشک به آن بیفزایید چون دارای طبعی سرد است می تواند این شربت را به یک نوشیدنی معتدل تبدیل نمایید .اين شربت خوش رنگ وخوشبو می باشد و یکی از نوشیدنی های رایج در استان خراسان است .

طرز تهیه شربت زعفران

 

برای درست کردن شربت زعفران به مواد زیر نیاز دارید :

زعفران ساییده شده یک و نیم قاشق چای خوری

شکر یا عسل به میزان دلخواه

گلاب یک لیوان

هل سفید ۵ عدد

اب ۲لیتر

عرق بید مشک در صورت تمایل یک لیوان

 

برای تهیه شربت زعفران ابتدا لازم است که ، آب را در قابلمه گذاشته بگذاريد تا بجوشد. سپس شعله اجاق را كم كرده به آن شكر اضافه كنيد و خوب هم بزنيد تا شكر در آب حل شود و هم زمان هل را نیز اضافه کرده تا عطر خوش آن به آب منتقل گردد. دقت کنید که اگر از شکر در تهیه شربت زعفران استفاده می کنید باید مدت زمان بیشتری بر روی شعله بماند اما اگر که از عسل می خواهید استفاده نمایید در مدت زمان کوتاه تری شربت شما قوام می اید و هم چنین به طور معمول به ازای ۲ لیتر اب یک لیوان سر خالی شکر کافی است.

در یک ظرف دیگر ، زعفران ساییده شده رادر میزان کمی آب جوش حل کرده و زمانی که شربت شما قوام آمد زعفران را به همراه گلاب و عرق بیدمشک اضافه می کنید و البته قبل از ان لازم است که هل را از درون شربت زعفران با استفاده از یک قاشق بردارید .

حدود یک ربع اجازه دهید که تمامی این مواد با یکدیگر ترکیب شده و کمی بجوشد و کاملا غلیظ و خوش رنگ شود و پس از اینکه از روی شعله برداشتید و سرد شد داخل یک بطری شیشه ای ریخته و در یخچال نگهداری نمایید .

برای سرو کردن شربت زعفران و گلاب لیوان مورد نظر خود را انتخاب کرده و به میزان ۲ یا ۳ قاشق غذاخوری از این شربت ریخته و کمی اب سرد به همراه قطعات یخ اضافه کنید و نوووش جااااان نمایید .

در صورت تمایل به یادگیری طرز تهیه دمنوش زعفران نیز می توانید اینجا کلیک نمایید .