دمنوش خولنجان

چای خولنجان

چای خولنجان

طبیعت :گرم
یکی دیگر از دمنوش های مناسب برای افزایش دمای بدن در فصول سرد دم کرده خولنجان می باشد که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد و همانند زنجفیل طبعی گرم و تند دارد.

این گیاه با نام لاتین Alpinia شناخته شده است و در فرهنگ سرزمین های آسیایی به آن چاشنی زندگی یا خسرو دارو می گویند  زیرا سرشار است از فواید بسیار برای سلامتی .این گیاه دارای بویی بسیار خوش است که از ریشه ی آن به عنوان قسمتی که بتوان با ان دمنوش خولنجان  درست نمود استفاده می گردد . این گیاه را می توانید از عطاری ها تهیه نمایید و ظاهری کاملا شبیه زنجبیل به شکل زیر دارد :

ریشه خولنجان
دم کرده خولنجان
گیاه خولنجان
alpinia

خواص چای خولنجان

خولنجان یا قولنجان ، دارای خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ می باشد

در تقویت قوای جنسی  کاربرد دارد و به عنوان یک محرک برای غریزه جنسی استفاده می شود

این گیاه در تقویت سیستم گوارشی و رفع نفخ شکم بسیار موثر است

با مصرف خولنجان اگر دچار حالت تهوع باشید این حالت ناخوشایند برطرف می گردد

برای بهبود آرتروز و روماتیسم می توانید دمنوش خولنجان بنوشید.

باید توجه داشته باشید که این گیاه را بیش از حد مصرف نکنید زیرا امکان دارد تحریک کننده باشد به خصوص برای پوست.

بیشترین و متداول ترین استفاده از این گیاه به علت تاثیر خولنجان بر سرماخوردگی می باشد که چون دارایی طبعی گرم و تند است موجب بهبود بیماری می گردد.

ریشه قولنجان در درست کردن ترشی هم چنین به صورت آسیاب شده در خورش ها استفاده میشود و به عنوان یک ادویه ی معطرهمانند پودر کاری مزه ی بهتری را به غذا می دهد

درست کردن دمنوش با خولنجان

مقداری چای سیاه را بر حسب میزان مصرفی که دارید به همراه یک تکه از ریشه خولنجان در قوری ریخته و به همراه ۲ لیوان آب جوش بر روی شعله ی غیر مستقیم قرار می دهید تا دم بکشد و عطر گیاه قولنجان را استشمام نمایید . سپس دمنوش خولنجان آماده است و  نوش جان بفر مایید اما اگر گرم مزاج هستید در  استفاده از این گیاه افراط نکنید تا دچارحساسیت نشوید .