دمنوش اسطوخودوس

طرز تهیه دمنوش اسطوخودوس

طرز تهیه چای اسطوخودوس

طبیعت : گرم

 

گیاه اسطوخدوس با نام های دیگری استقودوس یا لاوندر Lavender و شاهسپرم یکی از خوشبو ترین گیاهان می باشد که در ایران نیز به صورت خودرو رشد می کند . و گل ، عصاره و روغن آن در صنایع غذایی ، آروماتراپی ، کرم های درمانی استفاده می شود و از دیرباز در طب سنتی ایرانی و چینی مورد استفاده قرار گرفته است . از خانواده ی نعناعیان می باشد . گیاه اسطوخودوس به صورت گل های ریز و خوشبو در عطاری ها و به صورت عصاره و روغن نیز موجود می باشد. در این صفحه از سایت freshdrink.ir طرز تهیه چای لاوندر اموزش داده شده ست که شما می توانید ان را به عنوان یک دمنوش جدید درست بنمایید .

خواص چای اسطوخودوس

گیاه لاوندر دارای خوص بی شماری است که از جمله معروف ترین خوص ان تاثیر بر سیستم عصبی می باشد .مخصوصا در درمان سردرد ها و سردرد های میگرنی بسیار موثر است .از دیگر خواص اسطوخودوس می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 

رفع اختلالات خواب در صورتی که قبل از خواب یک فنجان چای لاوندر بنوشید .

درمان سرگیجه و ضعف عمومی بدن توسط دم کرده اسطوخودوس

جوشانده این گیاه ادرارآور بوده و در کاهش دادن تب موثر می باشد

مصرف این گیاه به صورت چای در تقویت معده و رفع حالت تهوع موثر است

مصرف عرق اسطوخودوس به مدت یک ماه و ادامه دادن آن تاثیر زیادی بر افزایش حافظه دارد

عصاره گیاه لاوندر با خاصیت ضد التهابی در کاهش سوزش محل گزیدگی حشرات و شستشو دادن و ضد عفونی زخم های سطحی موثر است .

رفع کننده و کاهش دهنده ی خواب رفتگی های دست و پا

روغن گل اسطوخودوس برای بهبود آثار باقی مانده زخم‌ها و هم چنین برای ماساژ دادن شکم جهت رفع اسپاسم ها و انقباضات و گرفتگی های شکم و کاهش دادن تنش ها و استرس های روزانه در حمام کاربرد دارد

چای اسطوخودوس در کاهش التهاب و تورم دستگاه تنفسی مناسب است و موجب درمان سرفه می‌شود.

 گل اسطوخودوس

 

توصیه ما این است که این گیاه را از عطاری ها تهیه نمایید و اگر دارای بیماری و یا آلرژی خاصی هستید قبل از مصرف هر گونه گیاه و یا دمنوش گیاهی با متخصص طب سنتی مشورت نمایید تا در مصرف زیاده روی نکنید و هم چنین با توجه به نوع مزاج خود دمنوش ها را مصرف نمایید .

 

طرز تهیه چای اسطوخودوس

یک قاشق غذاخوری از برگ و گل های خشک شده ی گیاه لاوندر که از عطاری تهیه نموده اید را به همراه دو قاشق عسل و دو لیوان آب جوش در یک قوری بریزید و بر روی کتری یا سماور قرار دهید تا دم بکشد ، بعد از یک ربع دمنوش اسطوخودوس آماده است و شما از بوی مطبوع ان لذت خواهید برد.

 

 

******** گرم بنوشید *********