درست کردن شربت با تخم شربت

تخم شربت

تخم شربتی

یکی از شربت های سنتی و قدیمی که ایرانیان همواره از قدیم تا به حال آنرا درست می کنند، تخم شربت است که ظاهری بسیار شبیه به خاکشیر دارد و احتمالا شما هم آن را دیده اید به دلیل اینکه به عنوان نذری و در اعیاد مختلف درست می شده است و اکنون نیز شما می توانید با استفاده از موادی ساده و درمدت زمان بسیارکمی این نوشیدنی را تهیه نمایید و در منزل سرو کنید به ویژه که در فصل تابستان تاثیر به سزایی در برطرف سازی عطش دارد.

تخم شربتی علاوه بر رفع تشنگی برای متعادل نگهداشتن فشارخون و لاغر شدن بسیار موثر است.تخم شربت همان دانه‌های گیاه ریحاناست که وقتی با آب ترکیب می گردد به صورت لعاب دار و ژله ای در می آید و نکته قابل توجه این است که نوشیدن شربت تخم شربتی یکی از راه های مفید برای کاهش وزن می باشد زیرا غنی از کلسیم و ویتامین ها است و می تواند احاساس سیری را در فرد ایجاد نماید. این گیاه را که از خانواده ی ریحان است با نام های دیگری هم چون بادروج، تره خراسانی، اوقیمن، حوک، بورنگ، صریرا و بادروج ابیض می شناسند

 

خواص تخم شربتی

درمان ناراحتی‌های گوارشی مانند درد معده، نفخ، یبوست، سوءهاضمه و بی نظمی کارکرد روده‌ها

رفع کننده ی عطش

متعادل کننده ی فشار خون و تقویت قلب

منبع غنی از پروتئین، آهن، پتاسیم و کلسیم

 

مواد لازم برای تهیه تخم شربتی

آب: ۴ لیوان

شکر:به میزان دلخواه

زعفران دم کرده :به میزان خیلی کم

گلاب : نصف لیوان

تخم شربتی : چهار قاشق عذاخوری

قطعات یخ

 

طرز تهیه تخم شربتی

ابتدا لازم است که به میزان لازم از تخم شربتی را درون یک کاسه ریخته و روی آن اب بریزید و صبر کنید تا تمامی دانه ها بالای اب بیایند و سپس سنگین شده و ته نشین شوند و در این حالت اگر خاشاکی در این دانه ها وجود داشته باشد به روی آب آمده و می توانید آنها را از آب خارج کرده و در واقع تخم شربت ها را بشویید . و به این روش تمامی تخم شربت ها خیس می خورند و لازم است که در ظرفی دیگر اب و شکر را روی حرارات بگذارید تا حدی که این شهد قوام بیاید . زمانی که ملاحظه کردید که این شهد غلیظ شد زمان آن فرا رسیده است که زعفران دم کرده را به میزانی که کمی رنگ شربت تغییر کند به این شهد اضافه نموده و پس از آن گلاب را نیز اضافه کنید و بعد از ۵ دقیقه زیر شعله را خاموش نمایید و اجازه دهید که سرد شود.

حال مرحله ی نهایی درست کردن تخم شربتی است ، به این صورت که تخم شربت های شسته شده را به شهدی که درست کرده اید اضافه کنید و هم بزنید و به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال بگذارید . شما می توانید به دلخواه خود میزان این دانه ها را در شربت تخم شربتی زیاد تر نمایید.

نکته ی دیگر این است که می توانید از عرق بیدمشک و یا بهار نارنج به جای گلاب در تهیه تخم شربتی استفاده نمایید