اسموتی مقوی برای صبحانه

اسموتی مقوی برای صبحانه

توفو

توفو (TOFU) ماده غذایی است، که شبیه پنیر است. و با افزودن مواد انعقاد دهنده به شیر سویا بدست می آید. . در حقیقت توفو، همان پنیری است که با انعقاد شیر سویا به دست می آید.

Tofu

طرز تهیه پنیر توفو در خانه :

برای تهیه ۴۰۰ گرم پنیر سویا (توفو) ، حدودا ۲ لیتر شیر سویا و دو قاشق چایخوری سولفات کلسیم (مایع پنیر) طبیعی لازم است.

برای تهیه پنیر سویا به صورت زیر عمل می کنیم:

جوشاندن شیر سویا : شیر سویا را در یک ظرف بریزید و ۵ تا ۱۰ دقیقه به آرامی بجوشانید. سپس آن را خنک کنید تا دمای شیر به ۷۰ درجه سانتیگراد برسد.

سولفات کلسیم، یک ماده منعقد کننده و در حقیقت “مایه پنیر” است. دو قاشق چایخوری سولفات کلسیم طبیعی را در یک لیوان آب گرم حل کنید. هر چقدر مقدار سولفات کلسیم کمتر باشد، توفو نرم تر و هر چقدر مقدار سولفات کلسیم بیشتر باشد، توفو سفت تر می شود.

محلول حاوی سولفات کلسیم را به آرامی در شیر سویای گرم بریزید و آن را هم بزنید. اگر بعد از افزودن محلول سولفات کلسیم ، باز هم قسمتی از شیر به حالت شل باقی مانده بود، یک مقدار دیگر سولفات کلسیم اضافه کنید.

اگر تمامی شیر سویا، منعقد شد( دلمه بست) و مایع آبكی زرد رنگی روی آن دیده شد ، یك پارچه سفید تمیز را در یك آبكش قرار دهید و شیر منعقد شده را روی پارچه بریزید . لبه های پارچه را روی پنیر برگردانید. سپس یك بشقاب ملامین پهن را روی پارچه ی حاوی پنیر قرار داده و یك وزنه یك كیلویی را مدت ۲۰ دقیقه روی بشقاب بگذارید تا آب زردرنگ پنیر از آن جدا شود. بعد از این مدت پنیر آماده است. آن را برش دهید و در یك ظرف آب سرد قرار دهید. سپس ظرف را در یخچال نگه دارید و هر روز آب آن را عوض كنید.

مواد لازم:

۱ فنجان یا ۲۵۰ میلی لیتر پنیر توفو

۲-۱ موز رسیده متوسط

۲-۱ فنجان آب پرتقال

۲-۱ فنجان عسل

۱ اسکوپ پودر پروتئین

۴-۳ فنجان توت فرنگی تازه یا یخ زده

۱ فنجان یخ

 

طرز تهیه:

موز ، پرتقال ، عسل ، پودر پروتئین ، توت فرنگی وپنیر توفو را باهم مخلوط کنید تا نرم شوند. یخ را اضافه کنید و باز مخلوط کنید تا مخلوط به حالت کرمی درآید.

بلافاصله سرو کنید.

این نوشیدنی برای ۴ نفر کافی است.

نوش جان!